Як ліси впливають на нас

     Ліси безпосередньо впливають на функціонування суспільства. Не зайвим буде ще раз пригадати те, що вони – джерело цінних ресурсів, виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ, домівка для багатьох рідкісних видів рослин та тварин.

     Окрім цього ліси виконують важливі кліматорегулюючі функції. Ліс – це губка, яка втягує дощову воду і поступово віддає її рікам чи повертає в атмосферу. Дощ затримується вже кронами, причому смереки збирають опадів більше за буки. Щоправда, лише дрібний дощ може «зависнути» в гіллі - до 5 мм опадів. Ще 7-10 мм прийме лісова підстилка з листя й хвої. Найбільше води здатен стримати ґрунт – понад 100 мм опадів. Внутрішньоґрунтовим стоком ця вода поступово сходитиме в ріки і навіть у посушливу погоду надійно живитиме їх. Загалом, ліс може втримати й зарегулювати 130-140 мм опадів за умови, якщо до дощів тривалий час погода була сухою і сонячною. Відповідно і в протилежній ситуації у випадках, коли погода посушлива ліс віддає свою, раніше поглинуту, вологу у навколишнє середовище. 

st_01.jpg — 143.99 Kб

Паводок на Тернопільщині

     Варто також згадати, що ліси чинять свій вплив і на сільське господарство. Так лісосмуги навколо полів не тільки захищають сільськогосподарські культури від вітру та снігу, а й є оселею безлічі птахів котрі борються з шкідниками. 

st_02.jpg — 71.32 Kб

Захисна лісосмуга

      Для прикладу можемо згадати про кампанію „Знищення горобців”  в рамках політики „Великого стрибка” (1958-62) в ході якої було знищено майже 2 млрд. горобців. Результат кампанії – голод внаслідок різкого росту кількості шкідників та завезення горобців із сусідніх країн. 

st_03.jpg — 24.86 Kб

Китайський хлопчик хизується впольованими горобцями 

     Що ж стосується безпосередньо людини, то дерева, як і інші рослини, у зовсім невеликих кількостях виділяють леткі речовини, що мають назву фітонцидів. Звісно, роблять вони це для потреб власного імунітету, але чому б і людині цим не скористатись.

     Фітонциди сосни згубні для збудника туберкульозу, а ялиці – для збудника коклюшу. Інші дерева також не відстають. Недарма санаторії часто розміщені саме в соснових лісах. 

st_04.jpg — 63.38 Kб

Санаторій „Медобори” 

     Отже, як ми бачимо, ліс – безпосередньо і опосередковано впливає на нас, навіть якщо ми цього не помічаємо, проте і нам потрібно покращувати своє ставлення до нього, хоча б для самих себе.

st_05.jpg — 61.04 Kб

Незаконна рубка на Лановеччині

     Виходячи з вищезазначеного особливої актуальності набуває проєкт Державної цільової екологічної програми „Масштабне залісення”, який розробляється на виконання Указу Президента України від 7 червня 2021 року № 228 „Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів” в межах якого планується залісити 1 млн га деградованих та малопридатних для ведення сільського господарства земель.

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua