22 ТРАВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БІОЛОГІЧНОГО РІЗНОМАНІТТЯ

     Щороку 22 травня світ відзначає Міжнарордний день біологічного різноманіття, проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй у 2000 році на 55 сесії на честь прийняття 22 травня 1992 року Конвенції про біорізноманіття.

     Головне завдання Міжнародного дня біорізноманіття – привернути увагу громадськості до проблеми безповоротного зникнення на землі багатьох представників флори та фауни.

     Тема цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття - ,,Біорізноманіття та сталий туризм” обрана у зв’язку із проголошенням Генеральною Асамблеєю організації об’єднаних націй 2017 року Міжнародним роком сталого туризму.

    Відзначення дня біорізноманіття у рамках цієї теми – це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні питання збереження і невиснажливого використання біорізноманіття у контексті розвитку туризму і зменшення негативного впливу туризму на біорізноманіття і довкілля. Багато видів туризму безпосередньо залежить від біорізноманіття (екотуризм, агротуризм, оздоровчий туризм тощо), через що підтримка біорізноманіття є обов’язковою умовою в організації туристичної діяльності. Їх гармонійний розвиток і співіснування на взаємовигідній основі передбачає отримання вигод від туризму для покращення стану біорізноманіття та екосистем. А також отримання вигод від біорізноманіття для розвитку туризму.

    Тернопільщина активно впрваджує принципи екологічного туризму. Основними природними об’єктами екскурсійного туризму нашої області є Товтровий кряж, Кременецькі гори, Дністровський каньйон, карстові печери.

 

    На території області знаходиться один з найдовших в Європі каньйонів – Дністровський (довжина 250 км) та найвищий на рівнинній території України Джуринський водоспад (до 17 м висотою).

     У межах установ природно-заповідного фонду області діють  5 екологічних стежок,  12 еколого-туристичних, 4 спелеотуристичних та 1 еководний маршрут.

     На території національного природного парку „Дністровський каньйон”  функціонують бази відпочинку „Лісова” та „Над Стрипою”, дитячий оздоровчий табір „Лісовий дзвіночок”,  база відпочинку Чортківського державного медичного коледжу, база ТОВ „Росинка”.

     На території парку також розвивається відпочинковий туризм, зосереджений на сільських територіях, який передбачає розвиток туристичних шляхів, місць для відпочинку, сільськогосподарських і народних музеїв, а також центрів з обслуговування туристів з провідниками та екскурсоводами. Тут функціонують туристсько-екологічні стежки „Фарикова  криничка” й  „Устечко-Червоне-Печерки”, здійснюються сплави Дністром,   організовуються  екскурсії до печер-геологічних пам’яток природи  (Вертеба, Кришталева, Млинки, Оптимістична, Язичеська). Дирекцією парку спільно з органами місцевого самоврядування, туристичними фірмами облаштовано  5 короткочасних стоянок і короткочасних зупинок для відвідувачів парку,  які сплавляються по Дністру. 

     У межах національного природного парку „Кременецькі гори”  діють екологічні стежки „Дівочі скелі” та „Краєвиди Божої гори”; еколого-туристичні маршрути: „Гора „Вовча” (експлуатується також як орнітологічний маршрут, на якому встановлено оглядову вежу для спостереження за птахами), „Гора „Уніас”, „Данилова гора”, „Божа гора”, „Замкова гора (Бона)”, завершуються роботи з облаштування еколого-туристичних маршрутів „До скель Словацького” та „До підземного міста” (Кременецькі катакомби).           

     Працівниками  парку  розроблено, промарковано і прознаковано  4 велосипедних маршрути „Навколо Кременецьких гір”, „Кременецькими стежками до „Нескореної фортеці”, „До живоносного джерела на Божій горі”, „Шляхами південного краю Волині” загальною протяжністю більше 200 км.  

     Ведуться роботи з організації подієвого туризму, як наприклад, під час масового цвітіння підсніжника білосніжного в Кременецьких горах, цвітіння цибулі ведмежої в заказнику „Веселівський”. Облаштовано площадку для польотів на парапланах „Соколина гора” для любителів повітроплавання. 

     Природним заповідником „Медобори” організовуються екскурсії у межах                             3 екологічних стежок:  еколого-пізнавальна „До Пущі відлюдника” та дві науково-пізнавальні - „Гостра” і „Бохіт”. У заповіднику функціонує Музей природи. Для оптимізації використання природних об’єктів з освітньою та виховною метою в околицях с. Вікна Гусятинського району  поза межами заповідника розроблено 3 нові екологічні стежки.

     У Кременецькому ботанічному саду функціонують 5 еколого-туристичних маршрутів: „До місця зустрічі Малого Полісся і Кременецьких гір”, „Кременець” – древнє місто в обіймах мальовничих гір”, „В доісторичне минуле через заповідний ліс”, „Господарі, гості чи варвари – сліди та наслідки людської діяльності у природі”, „Розповіді надр і мальовничих околиць міста про далеке минуле краю”. Ці маршрути містять навчально-пізнавальну, еколого-виховну, рекреаційно-оглядову інформацію, охоплюють майже всю територію саду, дають можливість максимально ознайомитися з різноманіттям рослин і ландшафтними композиціями.

     У межах регіонального ландшафтного парку „Зарваницький”  (с. Зарваниця Теребовлянського району) поширений  релігійно-паломниц­ький туризм  з метою оздоровлення і духовного очищення перед чудотворною іконою Зарваницької Божої Матері.  Зелені насадження та лісопаркова зона разом з Тернопільським ставом, які є основою регіонального ландшафтного парку „Загребелля”,  є  місцями масового відпочинку для жителів міста Тернополя.

     В області також діють 9 екскурсійних маршрутів, які охоплюють інші території та об’єкти природно-заповідного фонду.

    Управління екології пропонує всім підприємствам, установам, організаціям,  іншим зацікавленим сторонам, включаючи громадське суспільство, долучитися до охорони біорізноманіття з метою збереження його для майбутніх поколінь. А у Міжнародний день біорізноманіття провести заходи з відзначення цього міжнародного дня – тематичні семінари, конкурси, виставки, зустрічі, просвітницькі та інформаційні кампанії. Адже відзначення згаданого міжнародного дня покликане сприяти приверненню уваги до актуальних проблем збереження біорізноманіття. 

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@ecoternopil.gov.ua