Як здійснювати обрізання дерев в межах населених пунктів 

    У межах населених пунктів області, зокрема частіше в містах,  можна спостерігати процедуру часткового обрізання або повного видалення  дерев різних порід та  віку.  Нормативним документом, якій регламентує порядок утримання дерев та поводження з ними є наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року N 105 „Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України”.  Відповідно до п. 9.1.11. зазначеного наказу під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне. 

   Формувальне обрізання дерев проводять у рядових та алейних насадженнях з метою збереження природної або штучної форми рослин (колоноподібної, конусоподібної, кулеподібної тощо). Розрізняють слабке, помірне і сильне обрізання, ступінь якого залежить від виду дерева, його віку і стану крони. Таке обрізання рекомендується здійснювати ранньою весною, до початку вегетації (кінець лютого - квітень). У районах з м'якою зимою, де температура повітря не опускається нижче мінус 10° C, допускається осіннє формування після листопаду. Хвойні породи погано переносять обрізання, тому його проводять лише на деяких видах туй, ялин, ялівців, які використовують у високих живоплотах уздовж шосейних доріг і залізниць, біля меморіалів.     

     Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, його потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду. 

   Омолоджувальне обрізання виконують лише в дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився. Омолоджують дерева навесні, поступово протягом двох - трьох років. Помірне та слабке омолоджування передбачає обрізання частини крони, а сильне - зріз крони до основи скелетних гілок. Існує певний перелік дерев, які можна обрізати, а недотримання певних вимог призводить до їх знищення. Із листяних порід омолодженню добре піддаються верба, липа, тополя, з хвойних - ялина колюча (форма срібляста), модрина. Під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева. 

   Погодження такого виду робіт як обрізання дерев до компетенції управління не віднесене. Обрізання дерев проводиться  на підставі рішення комісій, утворених при міських, селищних та міських радах. При цьому даний захід не погоджується з уповноваженими державними природоохоронними органами. 

   Повне видалення зелених насаджень проводиться відповідно до вимог  постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006  №1045 зі змінами. Зокрема, видалення зелених насаджень в межах населених пунктів проводити відповідно до акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню за участю представника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.  

    Сільські,  селищні, міські ради  зобов’язані дотримуватись чинних номативно-правових актів у даній сфері.  

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua