Розширення природно-заповідного фонду області – одне із завдань Стратегії розвитку Тернопільщини на період до 2020 року

     У понеділок 5 лютого голова Тернопільської облдержадміністрації провів селекторну нараду з питань виконання Указу Президента України  від 21 листопада 2017 року №381/2017 „Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об'єктів природно-заповідного фонду” в частині  активізації  робіт з розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення для забезпечення збереження біорізноманіття.

     Начальник управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Орест Сінгалевич доповів про стан виконання завдань щодо розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду в області. Зокрема повідомив, що  площу природно-заповідного фонду доведено до 123,229 тис. гектарів, показник заповідності - 8,91%. Природно-заповідний фонд області має у своєму складі 639 територій та об’єктів. У 2017 році за поданням обласної державної адміністрації рішенням обласної ради  оголошено  5 територій та об’єктів площею 57,3 га, а у 2016 році Указом Президента України від 27.07.2016 №312/2016 оголошено три заповідних об’єкти загальнодержавного значення площею 193,58 га, рішеннями  обласної ради - 12 територій та об’єктів площею 178,57 га.

      До 2020 року площу природно-заповідного фонду передбачалося  довести до 180 тис. гектарів, показник заповідності – до 13% від площі області. Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 р. № 1089  „Про внесення змін до Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року” деталізовано щорічні індикатори питомої ваги площі природно-заповідного фонду в розрізі областей.  У Тернопільській області питома вага площі природно-заповідного фонду  у 2018 році повинна становити  13,95% від площі області, а у 2020 році -19 %. Для цього необхідно додатково збільшити площу  природно-заповідного фонду ще на 139 тис. гектарів.

     У 2018 році планується внести пропозиції обласній раді про оголошення 14 заповідних територій та об’єктів загальною площею 168,65 гектарів у разі погодження їх організації районними, сільськими, селищними, міськими радами згідно з вимогами статей 51-53 Закону України ,,Про природно-заповідний фонд України”, статей 26, 43 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”, а також до Адміністрації Президента України – щодо розширення територій національних природних парків ,,Кременецькі гори” і ,,Дністровський каньйон” на 1668,3 тис.га. Продовжуються консультації з обласним управлінням  лісового та мисливського господарства стосовно  створення 13 регіональних ландшафтних парків і ряду заказників, розширення території національного природного паку „Кременецькі гори” площею 41 тис. га.

     Реалізація поставлених завдань суттєво залежить від конструктивної позиції органів лісового та мисливського господарства у зв’язку з тим, що утворення нових об’єктів природно-заповідного фонду можливе, в основному, за рахунок лісових площ, а також районних, сільських, селищних, міських рад, які згідно з вимогами статей 51-53  Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, статей 26, 43 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні” погоджують організацію територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

     Обласним управлінням лісового та мисливського господарства і підпорядкованими йому державними лісогосподарськими підприємствами у 2009-2017 роках відмовлено в організації  19 нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 41 тис. га, сільськими,  селищними, міськими і районними радами - 30 нових заповідних територій та об’єктів загальною площею 20,68 тис. га. У разі оголошення даних заповідних територій та об’єктів показник заповідності області вдалось би довести до 12%.

      На сьогодні площа природно-заповідного фонду у Підгаєцькому районі становить 22% від науково обґрунтованих  індикативних показників; у Бережанському – 26%, Лановецькому - 42%; Збаразькому – 49%, Теребовлянському, Чортківському – 57%, Зборівському та Кременецькому – 58%, Шумському – 59%, Тернопільському – 62%, Козівському – 83%, Монастириському – 84%, Борщівському – 86%, Підволочиському - 87%;  Бучацькому - 89%, Гусятинському – 97%, Заліщицькому - 99 %;   у  містах Бережани - 4%,  Чортків – 13%, Кременець – 63%, Тернопіль – 80%.  У цілому  в області площа природно-заповідного фонду становить  68,1%  від показників,  установлених  Державною стратегією регіонального розвитку.

     Ураховуючи актуальність питання впровадження норм міжнародних конвенцій та угод світового, європейського та регіонального рівнів, насамперед, через визначення, створення   і збереження    пріоритетних  природоохоронних територій, формування екологічної мережі, збереження природних оселищ і видів природної флори та фауни, які мають важливе значення для суспільства на території держав - членів Європейського співтовариства, необхідно активізувати роботу органів виконавчої  влади та місцевого самоврядування у районах з питань підготовки відповідних пропозицій щодо оголошення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду. 

     Степан Барна наголосив на обов’язковому проведенні спільної наради в облдержадміністрації з головами райдержадміністрацій, районних рад, об’єднаних територіальних громад з питань реалізації завдань щодо збільшення площі природно-заповідного фонду в області.

 

 

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua