Першоцвіти потребують захисту

       Щороку з настанням весни починається масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, у тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення.

     Що й казати, білопорцелянові квіти підсніжників і фіолетові стрілки крокусів просто чудові, від них так і віє пахощами ранньої весни! Тому то таким попитом користуються першоцвіти в населення, особливо у жителів міст. І деякі несвідомі громадяни сотнями й тисячами зривають їх для продажу, особливо перед днем Святого Валентина, Стрітення. Можна тільки уявити собі, скільки першоцвітів знищено перед святом 8-го Березня.     

    Така хижацька заготівля квітів нерідко призводить до сумних наслідків. У багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони швидко зникають, а подекуди й зовсім зникли.

    У ,,Червоній книзі України” (2009р.)  серед майже шести сотень видів вищих рослин є і підсніжник звичайний, і шафран Гейфеля (народна назва – крокус), і білоцвіт весняний. Це означає, що вони належать до представників рослинного світу, які в першу чергу потребують охорони. Тому збір рідкісних першоцвітів у природних лісових масивах громадянами законодавством заборонений.

   Відповідно до Закону України ,,Про Червону книгу України” (2002р.), за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного і тваринного світу, занесених до Червоної книги України, особи притягаються до відповідальності згідно з законом. Шкода, завдана незаконним добуванням, знищенням або пошкодженням видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, погіршення середовища їх перебування (зростання), відшкодовується відповідно до закону.

    Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, щороку проводиться операція ,,Первоцвіт”, метою якої є запобігання протиправному збиранню та продажу рідкісних видів рослин. До цієї акції долучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони. Запрошуємо також всіх небайдужих громадян, учнів та працівників освітніх закладів, громадські організації проводити роз’яснювальну роботу з населенням, з продавцями першоцвітів на стихійних ринках, а також не купувати у них квіти. Всі разом ми зможемо зберегти такі рідкісні види рослин.

    А тому, коли ви натрапите на галявину в лісі, повністю покриту білосніжними підсніжниками чи фіолетовими крокусами, не чіпайте їх, не збирайте букети, краще помилуйтеся ними на природі. До того ж у цих рослин ще багато справ попереду, в зав’язі їх квітів уже сформувались зачатки майбутніх насінин, які  й дадуть початок новим рослинам.

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua