МІЖНАРОДНА НІЧ КАЖАНІВ

     Останніми вихідними серпня в світі відзначається одне з природоохоронних свят - „Міжнародна ніч кажанів” (European Bat Night).

     Метою заходу є  привернення уваги людства до проблем рукокрилих та їх охорони, а також розвінчати міфи навколо звіряток, перед якими багато людей відчувають невиправданий забобонний страх, вважаючи їх вампірами.  

 

 Насправді кажани – дивовижні ссавці, які, завдяки своїй будові, оволоділи мистецтвом польоту. Чотири довгих пальця сильно розвинених передніх кінцівок підтримують крило. Довгий вузький хвіст, дорівнює довжині голови, також обтягнутий літальної перетинкою. Пальці задніх кінцівок з кігтями вільні від перетинки: ними кажани чіпляються за гілки й виступи, повисаючи вниз головою.

        Кажани ведуть нічний спосіб життя. У них дуже слабкий зір, пристосований тільки до темряви. Проте у кажанів чудово розвинені нюх і слух, які допомагають полювати і орієнтуватися в просторі, а також унікальна здатність до ехолокації, яка, окрім них властива тільки дельфінам. 

         Кажани зустрічаються всюди, крім полярних районів і високогір’їв - всі вони безпечні. Виняток становлять кажани-вампіри з великими і гострими зубами, що мешкають в Латинській Америці і харчуються кров’ю дрібних гризунів, птахів, а зрідка – і домашньої худоби.

         Що стосується кажанів, що мешкають в Україні та Європі, їх боятися не варто. Всі вони – комахоїдні тварини. Більше того, кажани навіть корисні, оскільки знищують багатьох шкідливих комах, які також активні в темний час доби, а вдень вислизають від уваги птахів.   

     Багато видів кажанів перебувають на межі зникнення. Причиною тому є низька чисельність одних видів, та висока вразливість – інших. Кажани зникають внаслідок руйнування їх природних і міських сховищ, потрапляння у антропогенні "пастки" - відкриті вікна чи системи вентиляції, та внаслідок прямого знищення людьми, які їх знаходять. Вони дуже повільно розмножуються – за рік народжують 1-2 дитинчати, відповідно, загибла колонія відновлюється вкрай довго. Тваринки потребують охорони з нашої сторони.

     До Червоної книги  України внесено 26 видів кажанів, вони також охороняються відповідними міжнародними договорами, стороною  яких є Україна.  На Тернопільщині охороняються  23 види рукокрилих  відповідно до Угоди про збереження кажанів в Європі (Eurobats).

     Особливо вразливими ці тваринки є навесні та восени. Частина кажанів, зовсім як птахи, відлітає на зиму на південь, і під час міграцій залітають у найрізноманітніші приміщення. Інша частина лишається зимувати у нас, впадаючи у сплячку у схованках зі стабільною температурою в 4-7 градусів, для чого знову ж таки часто обираються ліфтові шахти, вентиляційні отвори, під’їзди,балкони  тощо. В Тернопільській області спостерігаються чисельні колонії кажанів у печерах.

     Що робити, якщо ви знайшли кажана в будинку? Головне – не панікувати. Якщо ви знайшли в приміщенні кажана вдень, в теплий період року, то вдягніть цупкі (наприклад, шкіряні) рукавички  і спробуйте накрити кажана невеликою коробочкою, протиснувши між нею і стіною шмат картону. Таким чином, кажан виявиться у коробці, накритий картоном. Зробіть отвори для дихання і зафіксуйте картон скетчем. У сутінках слід випустити тваринку на волю, "з руки" або, якщо вона не надто активна, посадіть на дерево. 

   У ці дні в багатьох європейських країнах проводяться лекції , виставки , семінари , присвячені охороні цих тварин, а в святкову ніч організовуються екскурсії, під час яких можна побачити цих ссавців. Управління екології та природних ресурсів Тернопільської облдержадміністрації запрошує усіх небайдужих громадян підтримати ініціативу проведення  ”Міжнародна ніч кажанів” та  провести заходи з відзначення цього екологічного  свята.

 

 

 

 

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua