ПРОТОКОЛ №1

засідання громадської ради при Департаменті екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 м. Тернопіль                                                                    від 07.09.2015 р.

 вул. Шашкевича,3

Присутні 7 членів громадської ради: Степан Вадзюк, Олександр Філь, Любомир Царик, Галина Проців, Любомира Качмарська,  Іван Герц, Ігор Кузик.

Запрошені: директор Департаменту екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА – Сінгалевич Орест Васильович.

 

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

 

Порядок денний:

1. Про вплив децентралізації на систему управління природними ресурсами Тернопільської області та України в цілому.

2.  Про проблеми водозабезпеченості населених пунктів Тернопільської області.

І. Слухали.

Про проблеми з якими стикаються керівництво та працівники Департаменту екології та природних ресурсів Тернопільської обласної держаної адміністрації (ТОДА), в умовах політики децентралізації та скорочення робочого персоналу.

І. Вистуили.

Філь О.Г. Категорично виступив проти скорочення персоналу Департаменту екології та природних ресурсів ТОДА. Він вважає, що при такій політиці децентралізації і тотального скорочення працівників, перед регіонами України ставляться дуже серйозні виклики, особливо в галузі екологічної безпеки та використання природних ресурсів. Олександр Григорович ініціював написання листа до Президента України, ВРУ, Кабінету міністрів, в якому потрібно висвітлити проблеми та перестороги з якими може стикнутися наша держава у найближчому майбутньому, внаслідок таких змін у регіональних Департаментах екології та природних ресурсів України.

Сінгалевич О.В. Розповів історію розвитку екологічної інспекції з 1988 р. Так, за його словами, в у 80-х рр. ХХ ст. відділ екології був оснащений потужними лабораторіями, із розвалом СРСР, все це застаріло, поламалось, а через брак коштів нічого нового не закуплялося. У 2007 р. – відбувся перший серйозний розвал екологічних служб, поділили природоохоронні відомства на Держуправління екології та Державну екологічну інспекцію. В той же час почалося скорочення районних відділів управління екології. Найбільш кризовими для природоохоронних відомств стали 2011-2013 рр. Видані, в той час, закони про оптимізацію державних органів влади, скоротили штат працівників Департаменту екології та природних ресурсів України на 50%. Від Департаменту забрали більшість повноважень в таких галузях як надрокористування, проведення екологічних експертиз тощо. Згодом екологічній інспекції дали мораторій на проведення перевірок. І на сьогоднішній день Департамент екології та природних ресурсів ТОДА виступає просто статистом, який проводить моніторинг, пише регіональні екологічні доповіді та створює екологічні паспорти.

Проців Г.П. Розповіла про структуру екологічних служб у країнах Європи, де є основи інтегрованого управління природними ресурсами. Звернула увагу на досвід Польщі, де управління природокористування здійснюється на ресурсній основі (лісо-, водо-, надрокористування).

І. Постановили.

Звернутися із листом про небезпеку децентралізації в екологічних відомствах і департаментах до Президента України, ВРУ, Кабінету міністрів України.

ІІ. Слухали.

Про питання водозабезпечення Тернопільської області, проблеми пересихання малих річок, падіння рівня води у водосховищах, ставках та озерах, зникнення питної води в окремих населених пунктах.

ІІ. Виступили.

Царик Л.П.  Розповів про меліоративні заходи минулого століття, їх вплив на сучасну гідроекологічну ситуацію області. Також Любомир Петрович розповів про проблеми пересихання малих річок, зокрема р. Джурин та падіння рівня води на ставках Чортківського та Заліщицького районів.

Герц І.І. Звернув увагу на те що причиною тієї гідрологічної проблеми, яка склалася на теренах Тернопільщини, є не тільки відсутність опадів, а і великий стік, тобто проблема засвоєння води ґрунтом.

ІІ. Постановили.

За ініціативи громадської ради при Департаменті екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, провести, в останньому кварталі 2015 року, круглий стіл з питань водозабезпеченості Тернопільської області, в умовах кліматичних змін які відбуваються на нашій території. До цього заходу злучити представників водного господарства області, ДСНС, науковців та громадських активістів нашого краю.

 Голова громадської ради :                    _____________         С.Н. Вадзюк

 Секретар:                                                  _____________         І.Р. Кузик

                 

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua