ПРОТОКОЛ №3

засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 м. Тернопіль                                                                    від 12.01.2016 р.

 вул. Шашкевича,3

 Присутні 6 членів громадської ради: Степан Вадзюк, Олександр Філь, Галина Проців, Любомира Качмарська, Любомир Царик, Ігор Кузик.

Запрошені: Сінгалевич Орест Васильович – начальник управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА.

Вівчарук Ярослав Данилович – заступник начальника Тернопільського обласного управління водних ресурсів.

Ягодинська Марина Олександрівна – директор Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам’яток історії та культури.

Старічков Валерій Павлович – президент Тернопільської обласної федерації спортивного туризму, член громадської ради при Департаменті розвитку інфраструктури, транспорту і туризму Тернопільської  ОДА.

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

 

Порядок денний:

1.  Про плани будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.

2. Звіт начальника Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації за 2015 рік.

І. Слухали.

Про плани будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.

І. Виступили.

Вівчарук Я. Д. Він ознайомив присутніх із позицією Тернопільського обласного управління водних ресурсів, щодо будівництва каскаду із шести  ГЕС у верхів’ї Дністра, яка повністю співпадає із позицією управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА. А саме, за словами Ярослава Даниловича: «необхідно провести додаткові та ґрунтовні гідрологічні, геоморфологічні, гідротехнічні та інші дослідження з приводу розробки та реалізації проекту будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС, оскільки сьогодні таке будівництво є не достатньо обґрунтованим, а відповідно і немає можливості його реалізації». Представник управління водних ресурсів охарактеризував особливості розроблення необхідної документації, зокрема ТЕО, для розробки та реалізації такого проекту. Так заступник начальника Тернопільського обласного управління водних ресурсів, звернув увагу, що в подібній документації повинно бути обраховано вартість відселення житлових господарств місцевих жителів і будівництво захисних дамб для захисту тих громадян які залишаться проживати в даній місцевості, оскільки рівень води у р. Дністер внаслідок будівництва каскаду ГЕС може піднятися на 7-9м. Ярослав Данилович розповів про вже наявні гідроелектростанції на р. Дністер (ГЕС-1, ГЕС-2 та ГАЕС). Також він нагадав присутнім про паводки на Дністрі у 2008 році та історичний паводок у м. Заліщики 1941 року. Вівчарук Я.Д. розповів про розроблену їхнім управління у 2005 та 2008 роках протипаводкові проекти. Згідно яких село Добровляни, поблизу якого планується будівництво однієї із ГЕС має 1% можливість паводків, тобто раз в 10 років, інші села (Грошова, Синьків), частина міста Заліщик – 10% можливість паводків, тобто раз в 100 років. А відповідного до чинного українського законодавства в місцях із 1% можливістю паводків заборонено вести будь яке будівництво, в тому числі будівництво ГЕС, якій до того ж є екологічно небезпечними об’єктами.

 Представники Тернопільського обласного управління водних ресурсів вважають, що в нашій області необхідно розвивати малу енергетику, на невеликих річках, прикладом слугують вже існуючі 12 міні-ГЕС на території Тернопільської області. Тоді коли заплановані 6 ГЕС на Дністрі належать до середньої енергетики.

Ягодинська М. О. За словами  Марини Олександрівни середнє Подністров’я щільно насичене археологічними пам’ятками. Зокрема в межах чотирьох районів Тернопільської області в долині р. Дністер розташовано близько 44 археологічних пам’яток культури, і це не враховуючи християнські пам’ятки (христи, могили, цвинтарі тощо). Ці пам’ятки належать до національно творчих пам’яток і підлягають особливій охороні. В археологічних пам’ятках Подністров’я представлена трипільська культура, черняхівська культура, давньоруська культура, епоха палеоліту, мезоліту та ранній залізний вік. Таким чином, ключова позиція Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам’яток історії та культури полягає в наступному: будівництво ГЕС у долині р. Дністер спричинить знищення національної пам’яті українського народу. Подібна діяльність, за попередніми оцінками, дозволить зберегти лише 1% наявних археологічних пам’яток культури.

Старічков В. П.  Валерій Павлович як президент Тернопільської федерації туризму та член громадської ради при управлінні туризму Тернопільської ОДА, зазначив, що їх громадська рада та декілька громадських організації уже висловилися проти будівництва каскаду ГЕС у верхів’ї Дністра і розіслали свої рішення профільним, в галузі туризму,  інстанціям. Валерій Павлович вважає, що зусилля представників водного господарства, екологів, археологів, гідробіологів, науковців, туристів необхідно об’єднати і висунути спільні зауваження щодо недопущення будівництва каскаду ГЕС на р. Дністер. Також Він вважає, що потрібно мобілізувати місцеві громади щодо неможливості будівництва ГЕС, оскільки це негативно вплине на їх господарство та соціально-економічний стан загалом. На думку президент Тернопільської федерації туризму, серед жителів сіл поблизу будівництва ГЕС необхідно проводити просвітницьку роботу і розповідати про можливі наслідки реалізації такого проекту.

Проців Г. П. Поінформувала про проведену роботу на міжнародному, національному та регіональному рівні серед представників інститутів громадянського суспільства, по недопущенню будівництва каскаду із 6 ГЕС на Дністрі. Наголосила, що ми маємо справу із грошовитими лобістами, які кожного разу (при різних урядах, міністрах тощо) витягають свіжі природовбивчі проекти, використовують подібні способи ввести в оману місцевих чиновників та місцеві громади. Зараз без консолідації, взаємодії та співпраці усіх разом, успіху не буде. Пропозиції:

  1. Зібрати аргументи проти будівництва ГЕС на Дністрі від представників  спеціалістів та ініціативних груп з наступним представленням їх на засіданнях ГР при Мінприроди та Держводагенції.
  2. Звернутися до членів Басейнової Ради Дністра (БРД) від Тернопільської області (Сінгалевич О.В., Вівчарук Я.Д., Проців Г.П.), щоб останні вийшли із ініціативою проведення чергового засідання БРД (Одеська область) із обговоренням ключового питання про недопущення будівництва каскаду ГЕС на Дністрі.
  3. Ініціювати підписання звернення до Комітету Сторін Оргуської конвенції громадськими організаціями України щодо порушення процедури участі громадськості при розгляді планів (проектів) будівництва каскаду ГЕС на Дністрі.
  4. При необхідності отримання юридичної консультації чи юридичного супроводу звертатися до МБО «Екологія-Право-Людина».

І. Постановили.

Створити спільне, обґрунтоване рішення, щодо неможливості будівництва  Верхньодністровського каскаду ГЕС та ознайомити із ним членів новоствореної комісії Тернопільської обласної ради по вивченню питання будівництва шести ГЕС на р. Дністер. До обґрунтування неможливості будівництва ГЕС залучити представників Тернопільського обласного управління водного господарства, науковців Інституту екології Карпат НАН України, представників Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам’яток історії та культури, гідробіологів, екологів, туристів, спеціалістів в галузі енергетики, представників НПП «Дністровський каньйон» та членів басейнової ради Дністра.

Провести розширене засідання громадської ради з питань недопущення будівництва каскаду ГЕС у верхів’ї Дністра, до якого залучити представників громадської ради приДепартаменті розвитку інфраструктури, транспорту і туризму Тернопільської  ОДА, науковців Інституту екології Карпат НАН України Кагало О.О., гідробіолога Грубінка В.В., директора НПП «Дністровський каньйон» Шкільнюка М.Ф., спеціаліста в галузі енергетики доктора технічних наук професора Федорейка В.С., та представників басейнової ради Дністра.

ІІ. Слухали.

Звіт начальника Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА за 2015 рік.

ІІ. Виступив.

Сінгалевич О.В. Начальник Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА Сінгалевич О.В. ознайомив присутніх із обсягом виконаних робіт ввіреному йому підрозділі. Так Він зазначив, що за 2015 рік завдяки чітко налагодженої співпраці між органами місцевого самоврядування та Управління екології було споруджено 5 сучасних очисних споруд у районних центрах області, із значною економією бюджетних коштів. Запуск яких планується на другий квартал 2016 року. Так зокрема свої очисні споруди одержали міста Збараж, Хоростків,  Кременець, Шумськ та Ланівці  За 2015 рік розроблено проекти очисних споруд для міст Чортків, Зборів, Бережани, Теребовля, Бучач, Борщів, Заліщики, майже завершено для смт. Гусятин та Підволочиськ. За 2016 рік планують збудувати ще 10 очисних споруд із найсучаснішим обладнанням. Скоординована співпраця Управління екології, водних ресурсів та керівництва м. Збараж має на меті відродити ставок у центрі Збаража.

Окрім цього за 2015 рік Тернопільська область збільшила площу заповідного фонду за рахунок створення кількох нових об’єктів ПЗФ, зокрема чотирьох у Бережанському районі. За словами Ореста Васильовича, сьогодні управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА бере активну участь в освоєнні бюджетних коштів та реалізації екологічно необхідних проектів на благо місцевих жителів, хоча недостатнє фінансування не дозволяє в повному обсязі виконати заплановану роботу.

Голова громадської ради :                    _____________         С.Н. Вадзюк

Секретар:                                                  _____________         І. Р. Кузи

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua