ПРОТОКОЛ №1
засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації
м. Тернопіль від 07.06.2016 р.
вул. Шашкевича,3
Присутні 8 членів громадської ради: Степан Вадзюк, Олександр Філь, Галина Проців, Любомира Качмарська, Любомир Царик, Іван Герц, Ігор Кузик, Богдана Дідушицька.
Запрошені: П’ятківський Ігор Омелянович – начальник відділу розвитку екомережі, природо-заповідного фонду, екологічного моніторингу і зв’язків з громадськістю управління природних ресурсів і координації діяльності.
Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович
Порядок денний:
1. Про знищення лісів та пралісів, зокрема в межах Тернопільської області.
2. Запровадження нової посади з питань екології, благоустрою та сталого розвитку в адміністративному апараті об’єднаних територіальних громад.
І. Слухали.
Про знищення лісів та пралісів, зокрема в межах Тернопільської області.
«Вседозволеність та безнаказаність породжує хаос і бардак у лісовому господарстві, який спостерігається сьогодні».
І. Виступили.
Вадзюк С.Н. Ознайомив присутніх із статтею в Урядовому кур’єрі «Праліси не можна відтворити», в якій зазначено, що праліси – це унікальні недоторкані ліси, які існують і розвиваються поза безпосереднім впливом людини, за законами природи. На сьогодні залишки таких лісів залишилися лише у Карпатах, на Балканах і в північній частині Росії. За оцінками провідних науковців та фахівців в Україні нараховується 48 тис. га пралісів та близько 35 тис. га, які, ймовірно, є такими.
Також Вадзюк С.Н. розповів про конференцію, яка відбулася у м. Івано-Франківськ, на тему «Сталий розвиток», одним із питань, які розглядалися на цій науковій зустрічі було – знищення лісів та пралісів. В ході конференції учасники мали змогу споглядати вирубані смуги лісів у Карпатах, та проаналізувати усі негативні наслідки такої діяльності.
Проців Г. П.:
1. Звернула увагу на проблеми знищення лісових масивів Тернопільщини та зазначили, що для того щоб виросли праліси необхідно 300-350 років. Також, Вона повідомила, що в семи об’єктах ПЗФ Тернопільської області є праліси та зустрічаються дерева яким поза 600 років. Зокрема в межах Нараївського лісництва «Нараївська бучина» зростають деревостани вік яких перевищує 200р. Сьогодні, за словами Проців Г.П., знищення вікових дерев відбувається під штамом зрізування модельних дерев, для визначення їх віку. Що є вкрай не прийнятним для ведення лісового господарства і взагалі адекватної екологічної політики.
2. Зазначила, що під гаслом «санітарна рубка», сьогодні як в Тернопільській області, так і в Україні загалом, ріжуть практично все – лісові масиви площею від 12 до 22 га. Так, на даний час, 1/3 загальнозоологічного заказника «Звіринець» вирубана вщент, що у свою чергу спричинило зникнення з цієї території таких видів фауни як: олені, козулі, дикі кабани, сови тощо. Окрім цього Проців Г.П. повідомила, що за даними місцевого залізничного вузла, у 2014 році вирубаний ліс відправляли з території Тернопільської області тільки за кордон. А за 2015 рік – така інформація є вже не доступною, оскільки вважається комерційною таємницею.
3. Іншою проблемою знищення лісів Тернопільщини, за словами Галини Проців, є не достатня їх охорона. Це в першу чергу пов’язано із тим, що за останні 10-15 років органи Державного лісового господарства практично не погодили створення жодного заповідного об’єкта на землях лісового фонду. Для адміністрації Держлісгоспу, навіть зростання, на частині лісового масиву, 20-ти видів Червонокнижної флори та 10-ти видів фауни, не є аргументом для створення об’єкта ПЗФ. Як приклад перспективний до заповідання «Малинівський заказник». Така політика Державного лісового господарства є неприйнятною, оскільки Україна прагне збільшити заповідність своєї території до 15%.
4. Такими чином, поряд із створенням малих ГЕС, забудовою прибережних водоохоронних смуг, вирубування лісів виступає головною причиною маловоддя Тернопільської області. І як що не зупинити тотальне знищення лісових масивів, то в найближчому майбутньому ми не тільки втратимо деревостани, а й таку необхідну для життя – воду. А як показує досвід декількох останніх місяців, проблема питного водопостачання є вкрай болючою та актуальною, особливо у невеликих населених пунктах Тернопільської області.
І. Постановили.
1. Звернутися до Держаного лісового господарства, сільських та районних рад (особливо Бережанського, Зборівського, Монастириського та Шумського районів) із зазначенням необхідності організації об’єктів ПЗФ в межах їх територій.
2. Направити до Асоціації смарагдової мережі України лист із переліком перспективних об’єктів ПЗФ в межах Тернопільської області, створення яких не погоджує Державне лісове господарство.
ІІ. Слухали.
Про запровадження нової посади з питань екології, благоустрою та сталого розвитку в адміністративному апараті об’єднаних територіальних громад.
ІІ. Виступили.
Царик Л.П. Запропонував ідею про необхідність запровадження посади інспектора з екології, благоустрою та сталого розвитку у новостворених об’єднаних територіальних громадах. Оскільки з часом, в наслідок адміністративної реформи, районний рівень зникне, а фахівці з обласного центру не завжди матимуть змогу розв’язувати питання природоохоронного спрямування в територіальних громадах, особливо локального характеру. У зв’язку з цим виникає необхідність взяти у штат працівників, нових адміністративних одиниць, відповідного спеціаліста.
В обов’язки посадової особи з екології, благоустрою та сталого розвитку територіальної громади входитиме:
- питання моніторингу якості стану навколишнього середовища (проблеми із стихійними сміттєзвалищами, створення санкціонованих полігонів ТПВ; створення та контроль діяльності місцевих очисних споруд; питання незаконних викидів та скидів підприємствами тощо);
- регулювання процесів ощадливого природокористування (проблеми водопостачання та водовідведення; питання оптимізації землекористування – насадження лісів та контроль їх експлуатації, організація водоохоронних прибережних смуг, зменшення розораності, регулювання процесів забудови та відчуження земельних ділянок);
- сприяння збільшенню заповідності території громад, підготовка обґрунтувань щодо організації об’єктів ПЗФ, збереження унікальних та цінних природних комплексів в межах об’єднаних громад.
ІІ.Постановили.
1. Звернутися до голови Тернопільської ОДА та голови Тернопільської обласної ради з пропозицією запровадження, у новостворених адміністративних одиницях, посади інспектора з екології, благоустрою та сталого розвитку територіальної громади.
2. Організувати співпрацю із уже діючими об’єднаними територіальними громадами Тернопільської області та надати відповідні консультації щодо необхідності запровадження, у їх адміністративному апараті, посади інспектора з екології, благоустрою та сталого розвитку територіальної громади.
Голова громадської ради : _____________ С.Н. Вадзюк
Секретар: _____________ І. Р. Кузик