ПРОТОКОЛ №2

засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 м. Тернопіль                                                                    від 28.09.2016 р.

 вул. Шашкевича,3

 Присутні 5 членів громадської ради: Степан Вадзюк, Любомира Качмарська, Любомир Царик, Ігор Кузик, Богдана Дідушицька.

Запрошені:  П’ятківський І. О., Грубінко В.В., Вівчарук Я.Д.

 

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

 

Порядок денний:

1. Проблема дефіциту водних ресурсів та питного водопостачання населених пунктів Тернопільської області.

2. Про негативний вплив неприємного запаху на здоров’я мешканців окремих мікрорайонів міста Тернополя.

І. Слухали.

Про проблему дефіциту водних ресурсів та питного водопостачання населених пунктів Тернопільської області.

І. Виступили.

П’ятківський І.О. Повідомив, що протягом 2015-2016 рр. деякі кроки у вирішенні проблеми дефіциту водних ресурсів у Тернопільській області зроблено. Так, від 22 вересня 2016 р. Тернопільська обласна рада шостого скликання, рішенням четвертої сесії звернулася до Президента України Порошенка П.О., Голови Верховної Ради України Парубія А.В. та Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., із проханням щодо стану водних ресурсів у Тернопільській області. Зокрема, у зверненні зазначено, про необхідність виділення коштів із Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та  екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року для реалізації таких завдань:

- проектування і спорудження артсвердловин та водогонів для централізованого забезпечення водою у вододефіцитних населених пунктах області чи їх окремих частинах;

- проведення робіт щодо будівництва каналізаційних очисних споруд, збереження та відновлення природних джерел, збільшення водності річок, віднесення водо-болотних угідь та окремих водних об’єктів (джерел, струмків) до природо-заповідного фонду;

- забезпечення ремонту існуючих водогонів питної води у населених пунктах області;

- проведення наукових досліджень з питань водо забезпечення області та напрацювання шляхів вирішення проблем водопостачання;

- збільшення лісистості області шляхом створення нових лісових насаджень.

Також П`ятківський І.О. проінформував присутніх про одержану інформацію від районних державних адміністрацій Тернопільської області за 2 квартал 2016 року, про те, що більшість з них визначили договірні ставки орендної плати відповідно до вимог Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, але додаткових трьохсторонніх договорів не укладали.

Окрім цього П`ятківський І.О. звернув увагу на те, що при складанні Переліку заходів на 2016 рік, які фінансуються з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища пріоритетність надавалася водоохоронним заходам. Із загальної суми коштів обласного фонду охорони природного навколишнього середовища, які виділені у 2016 році на фінансування природоохоронних заходів, 5790 тис. грн.. виділено 5516 тис. грн. на водоохоронні заходи. Також, кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, використані для виготовлення правовстановлюючих документів на заліснення земельних ділянок. Самі ж захисні лісонасадження створювались за рахунок коштів державного бюджету та власних коштів лісогосподарських підприємств.  Загалом протягом 2014-2016 рр. державними лісогосподарськими підприємствами на прийнятих земельних ділянках створено 57,0 га нових лісів (захисних насаджень). Тоді, як за даними Головного управління Держгеокадастру в області 1680 га земельних ділянок придатні для заліснення в установленому порядку.

Вівчарук Я.Д. Нагадав членам громадської ради про три розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації, які Управління водних ресурсів Тернопільської області підготувало спільно із Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації. Це зокрема: доручення голови  Тернопільської обласної державної адміністрації від 07.08.2015 №81 «Про забезпечення ефективного використання водних об’єктів області»; розпорядження голови обласної державної адміністрації від 16.11.2015 №703-од. «Про стан використання водних об’єктів Тернопільської області, вжиття заходів щодо його покращення та запобігання виникненню на них надзвичайних ситуацій»; доручення голови Тернопільської облдержадміністрації від 02.03.2016 №16 «Про використання водних ресурсів області в умовах низької водності».

Згідно цих розпоряджень та проводячи власну роботу, за словами Вівчарука Я.Д., Управління водних ресурсів Тернопільської області здійснює збір інформації від районних державних адміністрацій, щодо наявності в населених пунктах систем централізованого водопостачання. Також Управління водних ресурсів почало ініціювати виїзди по районах, з питань водозабезпечення. Наради з цього приводу уже проведено у Борщові та Заліщиках, подібні заходи планується провести у Підгайцях. У Бучацькому районі виконано роботи по централізованому водопостачанню на 9,1 млн. грн., це і державні кошти і кошти громадян. Вівчарук Я.Д. також зазначив що їх підрозділ проводить роз’яснювальні роботи щодо ефективного використання водних ресурсів, через радіопередачі, газети, телебачення тощо.

Грубінко В.В. Зазначив, що враховуючи актуалізацією проблеми питного водопостачання жителів Тернопільської області, почастішали ситуації самовільного та необґрунтованого бурінням свердловин. У зв’язку з чим необхідно провести оцінку запасів підземних вод, особливо у вододифіцитних районах Тернопільщини. Зважаючи те, що гідрогеологічні карти Тернопільської області є застарілими (1968 р), потрібно  звернутися до Державної служби геології та надр України, зокрема Державного підприємства «Західукргеологія» з проханням провести гідрогеологічний моніторинг особливостей залягання підземних вод на теренах нашої області. Таке дослідження дасть можливість урегулювати проблему "хаотичного" буріння свердловин, що у свою чергу теж впливає на пониження рівня підземних вод і навіть їх забруднення. Окрім цього, наявність об’єктивної інформації про місця залягання та запаси підземних вод дасть можливість зекономити значну частину як державних так і приватних коштів. Необхідні фінансові затрати на проведення гідрогеологічної розвідки потрібно закласти в обласний бюджет  2017 року.

Царик Л.П. Зазначив, що проводити гідрогеологічний моніторинг потрібно по всій території України, відновлюючи застарілу інформацію карт ХХ ст. Але для проведення такої діяльності є необхідним розширення геологічних служб та відомств, особливо на рівні області. Оскільки на місцях відділи геології та надрокористування практично ліквідовані.

І. Постановили.

1. Звернутися до Тернопільської обласної державної адміністрації та обласної ради з проханням провести оцінку запасів підземних вод, особливо у вододифіцитних районах Тернопільщини. В зверненні зазначити, що провести гідрогеологічну розвідку на теренах Тернопільської області може Державне підприємство «Західукргеологія» м. Львів, а необхідні фінансові затрати на проведення гідрогеологічної розвідки необхідно закласти в обласний бюджет  2017 року.

2. Проводити просвітницьку діяльність, через засоби масової інформації, щодо ефективного та раціонального використання водних ресурсів. Сприяти створенню та відновленню лісозахисних насаджень вздовж водоохоронних смуг.

 ІІ. Слухали.

 Про негативний вплив неприємного запаху на здоров’я мешканців окремих мікрорайонів міста Тернополя.

ІІ. Виступили.

Вадзюк С.Н. Повідомив присутніхпро проблему поширення неприємного запаху упродовж останніх кількох місяців в районі вул. Микулинецької та прилеглих Стадникової, Гребінки, Садової, Оболоні, Живова, Метрологічної. Особливо інтенсивний запах відчутно зранку та ввечері після 22.00 год. Від неприємного запаху паленого у більшості мешканців мікрорайону, особливо у дітей, виникає алергічна реакція (набряк слизової оболонки, чхання, різь в очах, кашель, нудота).

Дана проблема набуває широкого резонансу серед усіх мешканців міста Тернополя, особливо громадських активістів та засобів масової інформації. Відсутність будь-якої інформації про джерело викидів, їх склад та безпечність для здоров’я, змушує підключити до цієї справи фахівців. І Ми, як Громадська рада при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської державної адміністрації повинні теж вжити усіх можливих заходів для вирішення цієї проблеми. 

 ІІ.Постановили.

1. Звернутися до В.о Начальника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області із проханням виявити джерело поширення неприємного запаху, провести перевірку підприємства, яке забруднює навколишнє середовище та вжити  усіх необхідних заходів для вирішення цієї проблеми.

  

Голова громадської ради :                    _____________         С.Н. Вадзюк

Секретар:                                                  _____________         І. Р. Кузик

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua