ПРОТОКОЛ №3

засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 м. Тернопіль                                                                    від 29.12.2016 р.

 вул. Шашкевича,3

 Присутні 4 члени громадської ради: Степан Вадзюк, Любомира Качмарська, Ігор Кузик, Богдана Дідушицька.

Запрошені:   Панчук О.П., П’ятківський І.О.

 

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

 

Порядок денний:

1. Про стан атмосферного повітря у м. Тернополі.

2. Проблема функціонування лісових господарств Тернопільської області,  в контексті охорони та збереження лісів.

3. Про плани будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.

 

І. Слухали.

Про стан атмосферного повітря у м. Тернополі.

І. Виступили.

Вадзюк С.Н. Проінформував присутніх, що з приводу забрудненості атмосферного повітря у м. Тернополі було проведено радіопередачу, по обласному радіо. За запрошенням Філя О.Г.  участь у цій предтечі взяли доктор медичних науку Вадзюк С.Н та заступник начальника Тернопільського гідрометеорологічного центру Софінська Оксана. Питання загазованості повітря викликало жваву дискусію, що вкотре підтвердило його актуальність. Адже за дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні найвища смертність у світі через забруднення атмосферного повітря (120 смертей на 100 тис. населення). Під час радіопередачі звернуто увагу на безпосередній зв'язок  між здоров’я тернополян та станом атмосферного повітря; підкреслено що відповідні служби здійснюють відбори проб атмосферного повітря у спеціально зазначених місцях, проводять контроль за якістю  повітря та визначають частку забруднювачів у співвідношенні до ГДК. Так за словами Софінської О. стан повітря у м. Тернополі  досліджується на двох стаціонарних постах – №1 транспортна розв’язка вулиць Збаразька, Бродівська, Галицька (біля 6 магазину); №2 транспортна розв’язка вулиць Микулинецька, Живова, Острозького, Замонастирська, Гайова.  У інших містах області жодного такого поста не має. Відбір проб та їх аналіз проводять у ручну, на застрілому обладнані, визначаючи вміст пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту – всього 8 показників.

Також в ході передачі Філь О.Г. запропонував ідею визначення кількості кисню у місцях великого скупчення автотранспорту і загалом на вулицях Тернополя. Така процедура, за його словами, практикується в окремих країнах Європи.  

Качмарська Л.Г. Зазначила, що пил, як забруднювач атмосферного повітря класифікують за діаметром фракцій та відповідно за шкідливістю для людського організму. Так, чим менший пил тим більш небезпечний він для людини, адже крупні пилинки затримуються та виводяться спеціальними механізмами в організмі людини. А от, той пил який є дисперсним, формує так звані смогові явища (аерозоль), є найбільш шкідливим, адже ніс і гортань не затримують його і він безпосередньо потрапляє у легені. За словами, Качмарської Л.Г. боротися із запиленістю вулиць міста, особливо у літній період можна досить простим і відносно дешевим методом – поливанням вулиць із спеціальної техніки. В минулому така практика була досить широко розповсюдженим явищам, і до неї варта було б повернутись і сьогодні. Адже в сучасності кількість автотранспорту суттєво зросла, збільшились середньомісячні температури повітря, тому скроплення вулиць є дуже необхідним не тільки у плані змивання пилу, а й охолодження асфальтного покриття.

Кузик І.Р. Звернув увагу на те, що важливим елементом зменшення забрудненості та запиленості повітря урбоекосистеми, є система зелених насаджень. Але у місті необхідно висаджувати такі види дерев та кущів, які будуть володіти високою стійкістю до газо-аерозольних забруднювачів;  добре вираженими фітонцидними властивостями; добре вираженою здатністю до іонізації повітря тощо.

І. Постановили.

Обговорити питання забрудненості атмосферного повітря м. Тернополя на наступному засіданні громадської ради у розширеному варіанті, із запрошенням в.о. начальника управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради Соколовського О.І.; представників Тернопільського гідрометеорологічного центру та Тернопільського обласного лабораторного центру.

 

ІІ. Слухали.

 Про проблему функціонування лісових господарств Тернопільської області,  в контексті охорони та збереження лісів.

ІІ. Виступили.

П`ятківський І.О. Зазначив, що Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, долучається до ведення лісової політики Тернопільщини та висуває свої пропозиції до покращення функціонування державних лісових господарств. Працівниками Управління підготовлено ряд пропозицій, щодо оптимізації роботи в галузі лісового господарства. Зокрема запропоновано розмежувати повноваження у ведені лісового господарства на: 1 відповідні структури які власне ведуть лісове господарювання; 2  лісову охорону (інспекцію, яка контролює експлуатацію лісу, лісорозведення, санітарні рубки тощо); 3 відповідну структуру, яка займається збереженням цінних лісових ландшафтів, створенням на лісових угіддях об’єктів ПЗФ та ін.

Також Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА запропонувало спростити процедуру зміни цільового призначення земель, особливо із категорії с/г земель у лісові угіддя та взяти на облік самосіви лісу, що суттєво посприяє збільшенню лісистості краю.

ІІ. Постановили.

Розглянути дане питання на розширеному засіданні громадської ради, із обговоренням запропонованих рішень фахівцями Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА.

 

ІІІ. Слухали.

Про плани будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.

ІІІ. Виступили.

П`ятківський І.О. Проінформував присутніх про те, що на засідання науково-технічної ради НПП «Дністровський каньйон», було обговорено лист ПАТ «Укргідроенерго» стосовно участі НПП «Дністровський каньйон» в тендері на розробку ТЕО Верхньодністровського каскаду ГЕС.  Науково-технічна рада вирішила не погоджуватися на ці пропозиції, оскільки проект будівництва ГЕС на території парку суперечить закону України "Про Природо-заповідний фонд України", Указу Президента України  про створення парку та його положенню, рішенням Тернопільської та Івано-Франківської обласних рад.

ІІІ. Постановили.

Обговорити дане питання на розширеному засіданні громадської ради при

Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА.

 

 

Голова громадської ради :                    _____________         С.Н. Вадзюк

Секретар:                                                  _____________         І. Р. Кузик

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua