ПРОТОКОЛ №5

засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 м. Тернопіль                                                                    від 29.03.2017 р.

 вул. Шашкевича,3

 Присутні 6 членів : Степан Вадзюк, Олександр Філь, Любомир Царик, Галина Проців, Богдана Дідушицька, Ігор Кузик.

Запрошені: 

П`ятківський  І. О. – заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА;

Панчук О.П. – заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, начальник відділу екологічної безпеки;

Соколовський О.І. – начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради;

Рослий Ю.В. – перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.

 

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

 

Порядок денний:

1. Про проблему забудови РЛП «Загребелля».

2. Про стан атмосферного повітря у м. Тернополі.

 

І. Слухали.

Про проблему забудови регіонального ландшафтного парку «Загребелля».

І. Виступили.

Царик Л.П. Повідомив, що в ході дослідження РЛП «Загребелля» та проведення натурних спостережень за станом червонокнижних видів, виявлено що ситуація в заповідному об`єкті суттєво погіршується. Зменшується чисельність та різноманітність флори, в тому числі тої яка охороняється. В регіональному ландшафтному парку ведеться будівництво, стоять десятки пеньків від зрубаних здорових дерев, причому сухі дерева не зрізано, багато будівельного сміття, скло, пластик, поліетелен тощо. В парку ведуться різного роду господарські роботи, біля «дальнього пляжу» працює будівельна техніка – кран, бульдозер. Будівельний майданчик за останні кілька років розширився на 5-10 м. До місця будівництва проведена асфальтована дорога, лінії електропередач, ведуться роботи з проведення Інтернету. Вздовж берегової лінії з’являються будівлі на воді (в межах водного дзеркала тернопільського ставу). В парку є місця для вигулу коней.

Виходячи з вище сказаного, можна зробити висновок, що ми рухаємося по сценарію, коли парк буде огороджено та взято в оренду на 49 років, а вхід туди буде платний або зовсім заборонений (приватна територія). Слід зазначити, що подібних РЛП практично не існує в інших обласних центрах України, окрім Львова, Чернігова та Києва,  і для Тернополя це суттєва зелена та рекреаційна зона. Окрім цього «Загребелля» це важливий ключовий елемент екологічної мережі нашого міста і його знищення призведе до порушення екологічної рівноваги Тернопільської урбоекосистеми. 

Філь О.Г. Звернув увагу на необхідність створення та узаконення в межах РЛП «Загребелля» водоохоронних зон тернопільського ставу.

Соколовський О.І. Зазначив, що  уже кілька років РЛП «Загребелля» не знаходиться в підпорядкуванні Управління парків Тернопільської міської ради та немає дирекції парку. На думку, профільного спеціаліста, створення дирекції РЛП допоможе розв’язати ряд окремих проблем.

Щодо водоохоронних зон, то Соколовський О.І. повідомив, що проект водоохоронних зон тернопільського ставу розроблений, але не ухвалений. На сьогоднішній день підписано угоду із ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, про розробку проекту організації території РЛП «Загребелля» та його зонування.

Рослий Ю.В. Звернув увагу, на необхідність організації, в прибережній захисній смузі тернопільського ставу, режиму обмеженого господарського використання. Для прибережної смуги, також, необхідно розробити проект землеустрою. Рослий Ю.В., зазначив, що необхідно провести інвентаризацію прибережної смуги тернопільського ставу, адже останні  подібні дослідження проводилися ще у 1998 році.

Щодо ведення будівельних робіт у РЛП «Загребелля», то Рослий Ю.В., повідомив, що перше порушення природоохоронного законодавства в даному заповідному об’єкті було зафіксовано ще 10 березня 2013 року. Станом на сьогоднішній день, за фактом порушення чинного законодавства, відкрито кримінальну справу та нараховано збитків на суму 286 тис. грн., з яких правопорушником вже сплачено близько 70 тис. грн. Щодо території  на якій ведуться будівельні роботи, то це ділянка площею 3,3 га (біля «дальнього пляжу»), згідно розпорядження голови Тернопільської ОДА, надана в користування лісовому та мисливському господарству без права будівництва та вирубки дерев – для рекреації.

Царик Л.П. Зазначив, що дане будівництво ведеться не тільки в межах заповідного об’єкта, але і в санітарній зоні Білецького водозабору.

І. Постановили.

 

ІІ. Слухали.

Про стан атмосферного повітря у м. Тернополі.

ІІ. Виступили.

Вадзюк С.Н. Проінформував присутніх, що з приводу забрудненості атмосферного повітря у м. Тернополі було проведено радіопередачу по обласному радіо. Також це питання вже розглядалося на засіданні громадської ради при Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, згідно протоколу засідання від 29.12.2016. На цьому засіданні постановили обговорити дане питання на розширеному засіданні громадської ради із запрошенням начальника управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради Соколовського О.І.

Соколовський О.І. Повідомив, що для очистки атмосферного повітря у Тернополі необхідні були порохотяги. Станом на сьогоднішній день Тернопільська міська рада має 3 таких порохотяги і ще 4 малих розмитнюються. З літа буде вирішено питання поливу вулиць і взагалі в найближчому майбутньому питання очистки вулиць Тернополя від пилу буде розв’язано.

Філь О.Г.  Зазначив, що якість повітря є основним чинником здоров’я людини. Про стан атмосферного повітря у м. Тернопіль немає жодної інформації. Тернопільська міська рада повинна висвітлювати дані вимірів якісних показників атмосферного повітря на стаціонарних постах у Тернополі. 

ІІ. Постановили.

Звернутися до Тернопільської міської ради про необхідність висвітлення для громадськості інформації про стан атмосферного повітря у м. Тернополі.

                                                                                                           

 

Голова громадської ради :                    _____________         С.Н. Вадзюк

Секретар:                                                  _____________         І. Р. Кузик

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua