ПРОТОКОЛ №7

 засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації

 

 м. Тернопіль                                                                    від 13.09.2017 р.

  вул. Шашкевича,3

  Присутні 8 членів : Степан Вадзюк, Олександр Філь, Любомир Царик, Галина Проців, Володимир Кондратюк, Любомира Качмарська, Богдана Дідушицька, Ігор Кузик.

 Запрошені:

 Сінгалевич О.В. – начальник Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА;

 П`ятківський  І. О. – заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА;

  

Голова зборів: Вадзюк Степан Несторович

  

Порядок денний:

 1. Про досвід поводження із ТПВ у м. Южноукраїнськ.

 2. Про проект організації території РЛП «Загребелля».

 3. Про закордонне стажування та перейнятий досвід природоохоронного менеджменту у країнах Європейського співтовариства.

 І.Слухали.

 Про досвід поводження із твердими побутовими відходами (ТПВ) у місті Южноукраїнськ Миколаївської області.

 І.Виступили.

 Сінгалевич О.В. Ознайомив присутніх із принципово-методичною схемою роздільного збору ТПВ у м. Южноукраїнськ Миколаївської області. Цей населений пункт знаходиться на березі річки Південний Буг у північно-західній частині Миколаївської області, більшість населення міста україномовне і становить близько 60 тис. мешканців. Процес сортування відходів у населеному пункті розпочинається ще в школі (у кожному навчальному закладі є мінімум 4 контейнери). Окрема фірма, яка займається вивозом ТПВ у місті, обслуговує  школи, із матеріальною вдячністю для неї. Плата за вивіз становить 85 грн. з двора (не залежно від кількості мешканців). По місту, фірма яка вивозить сміття, організувала спеціальні місця (павільйони) оснащенні камерами спостереження – де кожен мешканець особисто, викидаючи побутові відходи, сортує їх у спеціальні 12 контейнерів (пластик, лампи, батарейки, скло, одяг і взуття, органіка та ін). Для входу у павільйон, де можна здати відходи, жителі кожної квартири чи приватного будинку мають магнітну картку.

 Загалом по місту ситуація наступна: 70-80% відходів є сортованими, чистий прибуток за рік становить 10 млн. грн. Частина цих коштів іде на захоронення зібраних відходів на «зеленому полігоні», де враховано усі необхідні вимоги до полігонів ТПВ, відбувається утилізація дренажних вод, наявна санітарно-захисна смуга, на відповідному рівні залягають підземні води. На рекультивованих частинах полігону вирощують енергетичну вербу, яку потім використовують, як паливо.

 Філь О.Г. Від чого залежить те, щоб такий процес запрацював у Тернопільській області?

 Сінгалевич О.В. Звичайно, що організація такого процесу залежить в першу чергу від свідомості громадян, яку потрібно починати формувати ще у школі. Але не  менш важливим є питання фінансування, адже ця система є запатентована – патент коштує 500 тис. грн., вартість одного павільйонна для роздільного збору відходів становить близько 30 тис. грн.

На думку Сінгалевича О.В., в нашій області не доцільно вкладати кошти у сортувальні лінії, і сортувати зсипане на купу сміття. Необхідно сортувати відходи там де вони утворюються – це і дешевше, і практичніше. При цьому цей процес потрібно запроваджувати ще у школі, для того щоб формувати в учнів екологічну культуру і свідомість.

 І.Постановили.

  Звернутися до голови Тернопільської обласної державної адміністрації, голови Тернопільської обласної ради та депутатів Тернопільської обласної ради, щодо прийняття рішення про запровадження системи роздільного збору твердих побутових відходів у населених пунктах Тернопільської області (за принциповою схемою м. Южноукраїнськ Миколаївської області).

 ІІ. Слухали.

 Про проект організації території РЛП «Загребелля».

 ІІ. Виступили.

 Царик Л.П. Повідомив присутніх, що адміністрація м. Тернополя звернулася до лабораторії моделювання еколого-географічних систем ТНПУ ім. В.Гнатюка щодо розробки проекту організації території регіонального ландшафтного парку (РЛП) «Загребелля». Провівши ретроспективний аналіз та натурні спостереження території РЛП «Загребелля» слід зазначити, що у 90-х рр. минулого століття цей парк мав свою дирекцію. Міст, які мають подібні зелені об’єкти на своїй території в Україні дуже мало (п’ять). Основна проблематика, яку розв’язує проект організації території РЛП «Загребелля» включає ряд наступних запитань:

 - земельна ділянка на якій знаходиться РЛП «Загребелля» належить кільком землевласникам (існує багато локальних точок приватної власності);

 - РЛП знаходиться у санітарно-захисній зоні Білецького водозабору міста Тернополя;

 - у парку передбачено створення 1200 м велосипедних доріжок і велопарковку, також функціонуватиме ціла мережа велодоріжок.

 - парк повинен і буде мати чотири функціональні зони: заповідну зону, зону регульованої рекреації, зону стаціонарної рекреації та господарську. Це питання виступає найбільш складним, оскільки в РЛП існує вже чимало забудов, нових доріг із твердим покриттям, доріжок для кінних прогулянок, ліній електромереж та Інтернету тощо. Але незважаючи на це проектом організації території РЛП «Загребелля», передбачено задоволення інтересів в першу чергу мешканців м. Тернополя (відпочинок, рекреації та ін.), природоохоронних органів та громадських активістів, а також повноцінне функціонування парку, як заповідного об’єкта.

 Також, Царик Л.П. повідомив, що схема зонування території РЛП «Загребелля» із новими картами висвітлена для громадського обговорення на сайті Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА.

 Філь О.Г. Вважає, що основними загрозами для РЛП «Загребелля» є можливість забудови його окремих ділянок, площею близько 80 га, зокрема ділянки Зеленбуду.

 П’ятківський І.О. Запропонував, на ділянці яка раніше належала комунальному підприємству Зеленбуд (зокрема на території розсадника), створити дендропарк чи невеличкий дендрарій.

 ІІ. Постановили.

           1. Запросити на наступне засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА представників Державної екологічної інспекції у Тернопільській області для того, щоб Вони дали оцінку, з точки зору природоохоронного законодавства, новим будинкам (особливо тим які побудовані в акваторії тернопільського водосховища).

            2. Запросити на наступне засідання громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА представників громадських велоорганізації для слухання проекту велосипедної інфраструктури в межах РЛП «Загребелля».

 ІІІ. Слухали.

 Про закордонне стажування та перейнятий досвід природоохоронного менеджменту у країнах Європейського співтовариства.

 ІІІ. Виступили

 П’ятківський І.О. Розповів присутнім про своє закордонне стажування та перейнятий досвід природоохоронного менеджменту у трьох країнах Європейського Союзу. Зазначив, що у країнах Європи з проблемами екології та використання природних ресурсів працюють окремі агентства (водне, лісове, природоохоронне тощо). У кожному агентстві на місцях працює мінімум 20 експертів (ботаніки, зоологи та ін.), окрім цього залучаються також місцеві науковці, громадські активісти та окремі фахівці тієї чи іншої галузі. Для національних парків функціонує окреме агентство, на місцях працюють «округові стражі» охорони природи, екологічні стежки заповідних об’єктів оснащені камерами спостереження.  Міністерство охорони природи Польщі, Словаччини, Чехії чи іншої країни Європи налічує в середньому 500 осіб працюючого персоналу.

 Особливої уваги у країнах Європейського співтовариства приділяють Оселищній Директиві (розробляють регіональні плани оселищ рідкісних видів флори і фауни), Бернській конвенції, об’єктам програми «Натура-2000» тощо. Оселища рідкісних видів флори і фауни підлягають системі постійного національного та глобального моніторингу. Усі заповідні об’єкти у країнах Європейського Союзу є прибутковими, за рахунок туризму та реалізації власної продукції.

 Таким чином, на думку П’ятківського І.О., нашій країні є що переймати у західних партнерів, їх передовий досвід посприяє покращенню екологічної ситуації в Україні та вирішенню багатьох природоохоронних проблем, як на локальному, так і на національному рівні.

 ІІІ. Постановили

 Інформацію  взяти до відома.                     

   

 Голова громадської ради                      _____________         С.Н. Вадзюк

 

Секретар                                                   _____________         І. Р. Кузик

 

 м. Тернопіль Вул. Шашкевича, 3 тел./факс (0352) 25-95-93 Електронна адреса: eco_ter@eco.te.gov.ua